EN

Yönetim Kurulu

Ömer M. Koç
Ömer M. Koç
Yönetim Kurulu Başkanı

Columbia College’dan (ABD) 1985 yılında BA derecesiyle mezun olmuştur. Bir sene Kofisa Trading’de çalışmıştır. Columbia Business School’dan MBA derecesi almıştır (1989). Ramerica Intl. Inc.’de çalıştıktan sonra, 1990 yılında Koç Topluluğu’na katılarak, Gazal A.Ş.’de Müdürlük, Koç Holding’de Finansman Koordinatörlüğü, Enerji Grubu Başkan Yardımcılığı ve Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2004 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olmuş, Mayıs 2008’de Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini üstlenmiştir. Şubat 2016’dan bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Geyre Vakfı Başkanlığı, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir.

2006 yılında Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi olan Ömer M. Koç,  2008 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.
 

 ALİ Y. KOÇ
ALİ Y. KOÇ
Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Yükseköğrenimini Rice Üniversitesi (ABD) İşletme Fakültesi’nin ardından Harvard Üniversitesi’nden (ABD) aldığı yüksek lisans programıyla sürdürmüştür. 1990‑1991 tarihleri arasında American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı’na katılmış, 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışmıştır. 1997‑2006 yılları arasında Koç Holding’de Yeni İş Geliştirme Koordinatörlüğü ve Bilgi Grubu Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2006‑2010 yılları süresince Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Ocak 2008’den beri üyesi olduğu Koç Holding Yönetim Kurulu’nda Şubat 2016’dan bu yana Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevini sürdürmektedir. Koç, aynı zamanda, birçok Koç Topluluğu şirketinde Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Bu görevlerine ek olarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak için, URAK-Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneği’nde Başkan, Endeavor Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi, DEİK’de Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Harvard Üniversitesi, Bank of America ve CFR’da Global Danışma Kurulu Üyesidir. 2008 yılında Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Y. Koç, Nisan 2016’dan bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürütmektedir.
 

RAHMİ M. KOÇ
RAHMİ M. KOÇ
Yönetim Kurulu Üyesi

Yükseköğrenimini Johns Hopkins Üniversitesi (ABD) Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümü’nde yapmıştır. İş hayatına Koç Topluluğu’nda 1958’de Otokoç A.Ş.’de başlamıştır. Koç Holding bünyesinde üst düzey görevlerde bulunmuştur. 1980’de İdare Komitesi Başkanı olduktan sonra, 1984-2003 arasında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Rahmi M. Koç, halen Koç Holding Şeref Başkanı’dır. 1961’de Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesi, 1972’de ise Yönetim Kurulu Başkanı olan Koç, 10 Aralık 2012’den bu yana Ford Otosan Yönetim Kurulu Şeref Başkanı’dır. 1995-1996 yıllarında Uluslararası Ticaret Odası Başkanlığı yapan Koç, Vehbi Koç Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekilliği, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, VKV Amerikan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanlığı, TURMEPA/Deniz Temiz Derneği Kurucu Üyesi ve Onursal Başkanlığı, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Onursal Başkanlığı, TİSK Danışma Kurulu Üyeliği, Foreign Policy Association Fahri Üyeliği, New York Metropolitan Sanat Müzesi Onursal Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Global İlişkiler Forumu Derneği Kurucu Başkanlığı gibi görevleri de yürütmektedir. Rahmi M. Koç sırasıyla Johns Hopkins Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İzmir Ege Üniversitesi, Ankara Bilkent Üniversitesi, Köstence Ovidius Üniversitesi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden Fahri Doktora unvanları almıştır. Rahmi M. Koç, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası”, Alman Hükümeti tarafından Grosses Verdienst Kreuz (Almanya Büyük Hizmet Nişanı), İtalya tarafından “İtalya Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanı”, Avusturya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Büyük Hizmet Nişanı ve CBE – Britanya İmparatorluğu Mükemmel Önderlik (Onursal) Nişanı ve Fransız Devletinin en prestijli devlet nişanı kabul edilen "Officier dans L'Ordre National de la Legion D'Honneur” ile ödüllendirilmiştir.
 
Rahmi M. Koç, 2008 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Semahat Arsel
Semahat Arsel
Yönetim Kurulu Üyesi

1964 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyeliği ile iş hayatına başlayan Semahat Arsel halen bu görevinin yanı sıra Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı, Divan Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı, Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi Başkanlığı ve Florence Nightingale Vakfı İkinci Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Koç Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu’nun kurucusu olan Semahat Arsel, 2009 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir

Levent Çakıroğlu
Levent Çakıroğlu
Yönetim Kurulu Üyesi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamış, University of Illinois’den yüksek lisans derecesini almıştır. İş yaşamına 1988’de Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı olarak başlamıştır. 1997-1998 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Koç Holding’e 1998 yılında Mali Grup Koordinatörü olarak katılmış, 2002-2007 yılları arasında Koçtaş Genel Müdürlüğü, 2007-2008 yıllarında Migros Genel Müdürlüğü, 2008-2015 yıllarında Arçelik Genel Müdürlüğü ve 2010-2015 yıllarında da Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. Şubat 2015’te Koç Holding CEO Vekili olarak atanan Çakıroğlu, Nisan 2015’ten bu yana Koç Holding CEO’su olarak görev yapmaktadır. Levent Çakıroğlu, 30 Mart 2015’ten bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Erol Memioğlu
Erol Memioğlu
Yönetim Kurulu Üyesi

Yükseköğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Petrol Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. 1979 yılında TPAO’da Uzman Mühendis olarak göreve başlayan Memioğlu, TPAO’da Üretim Müdürlüğü ve Yurt Dışı Projeler Grup Başkanlığı görevlerinin ardından 1999 yılında Koç Holding’de Enerji Grubu Başkan Yardımcılığı görevine atanmıştır. Memioğlu, 2003-2004 yılları arasında iş hayatına Koç Holding Enerji Grubu İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam etmiş,  Mayıs 2004 ile Nisan 2016 tarihleri arasında Koç Holding Enerji Grubu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Memioğlu, 2006 yılından bu yana Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Yağız Eyüboğlu
Yağız Eyüboğlu
Yönetim Kurulu Üyesi

1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuş, 1996 yılında Koç Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans programını tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına 1991 yılında Arçelik A.Ş.’de Yetiştirme Elemanı olarak başlayan Yağız Eyüboğlu, 1993 yılından itibaren Koç Holding’de yaklaşık 10 yıl boyunca sırasıyla, Denetim Uzmanlığı, Koordinatör Yardımcılığı ve Mali Koordinatörlük görevlerinde bulundu. 2004-2009 yılları arasında Arçelik A.Ş.’de Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Beko Elektronik A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi, Koç Holding A.Ş. Dış Ticaret ve Turizm Grubu Başkanı’na Yardımcı ve Koç Holding A.Ş. İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yaptı. 2009 – Ekim 2015 döneminde Aygaz Genel Müdürü olarak görev yapan Yağız Eyüboğlu, Ekim 2015 itibarı ile Koç Holding Enerji Grubu Başkan Vekili, ardından 6 Nisan 2016 tarihi itibariyle Koç Holding Enerji Grubu Başkanı olarak atanmıştır. Eyüboğlu, Koç Topluluğu’nun çeşitli şirketlerinde ve muhtelif sivil toplum kuruluşlarında Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

4 Nisan 2016 tarihinden itibaren Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Zafer Sönmez
Zafer Sönmez
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve ÖİB Temsilcisi

Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamlamıştır. Kariyerine 1997’de İnterbank’ta başlayan Sönmez, 2000-2003’te Dışbank’ta, 2004’te MNG Bank’ta görev almıştır. Sönmez, 2010-2011’de Royal Bank of Scotland’ın İstanbul Şubesi’nde Kurumsal Bankacılık Direktörü, 2005-2010 yıllarında ise ABN AMRO Bank İstanbul Şubesi’nde Portföy Yönetimi ve Kurumsal Bankacılık departmanlarında yönetici olarak görev yapmıştır. Ekim 2013’te Khazanah Turkey Regional Office’in kuruluşunda görev alan Sönmez, 2012-2013 döneminde Khazanah Nasional Berhad’da Türkiye, Orta Doğu ve Orta Asya’daki yatırımlardan sorumlu Kıdemli Müdür olarak çalışmıştır. Sönmez, 2017-2018’de Khazanah Turkey Regional Office’in Orta Doğu, Orta Asya, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika yatırımlarından sorumlu olmuş ve Khazanah Afrika takımının liderliğini yürütmüştür. Sönmez ayrıca 2013-2018 yılları arasında Acıbadem Sigorta, 2017-2018’de Acıbadem Sağlık Grubu ve 2016-2018 yılları arasında Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın Yönetim Kurulu Üyeliğini yapmıştır. Türkiye Varlık Fonu A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve CEO’luğu görevlerine Eylül 2018’de atanan Zafer Sönmez, aynı zamanda PTT Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir ve Eylül 2018 – Nisan 2019 arasında Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı yürütmüştür.

Zafer Sönmez, hali hazırda ÖİB tarafından atanan Yönetim Kurulu Üyesi olup, Mart 2019’dan bu yana Tüpraş Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir.
 

Muharrem Hilmi Kayhan
Muharrem Hilmi Kayhan
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Saint Joseph ve Robert Kolej’deki orta öğretiminden sonra Manchester Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nü 1976 yılında tamamlayan Kayhan, MBA derecesini Cornell Üniversitesi’nden almıştır. Tekstil ve tarım sektöründe faaliyet gösteren Söktaş A.Ş.’de ve yan kuruluşlarında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini ve üyeliğini yürütmektedir. Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye Tekstil İşverenler Sendikaları, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulları’nda görev yapmıştır. 1997-1998 yılları arasında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. 2001 Ocak ayında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı seçilmiştir. 2005 yılından bu yana TÜSİAD Onursal Başkanı’dır. Muharrem Kayhan, Robert Kolej Mütevelli Heyeti, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ve Bizim Okul Vakfı Yönetim Kurulu’nda görev yapmaktadır. 2009 yılı TBMM Üstün Hizmet Ödülü sahibidir. 2003 yılından itibaren İspanya’nın İzmir Fahri Konsolosu’dur. 

Muharrem Hilmi Kayhan, 21 Mart 2018 tarihinden itibaren Tüpraş Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Ayşe Canan Ediboğlu
Ayşe Canan Ediboğlu
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Lise öğrenimini Ancaster House School’da aldıktan sonra Southampton Üniversitesi’nde (İngiltere) ekonomi alanında yükseköğrenimini tamamlamıştır. Aynı okulda finansal yönetim ve kontrol üzerine yüksek lisans derecesi bulunmaktadır. Southampton Üniversitesi’nde araştırma asistanlığının ardından iş hayatına 1980 yılında Shell’de Planlama Müdürü olarak devam etmiştir. Shell Türkiye’de farklı görevlere atandıktan sonra 2002 yılında şirket Genel Müdürü ve 2006’da Shell Türkiye Ülke Müdürü unvanını almıştır. 2006-2009 yılları arasında Shell-Turcas Petrol A.Ş.’nin Yönetim Kurulu üyesi olarak görev üstlenmiştir. 

Ayşe Canan Ediboğlu, 21 Mart 2018 tarihinden itibaren Tüpraş Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Kamil Ömer Bozer
Kamil Ömer Bozer
Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Kamil Ömer Bozer, yükseköğrenimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından Georgia State Üniversitesi’nde (ABD) tamamladığı yüksek lisans programıyla sürdürmüştür. İş hayatına 1985 yılında Koç Holding A.Ş.’de Yetiştirme Elemanı olarak başlamış, 1990 yılında Maret A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı ve 1995 yılında Düzey A.Ş.’de Genel Müdürlük görevlerinin ardından 2002 yılında Migros Türk T.A.Ş. Genel Müdürü olmuştur. 2005 yılında Koç Holding A.Ş. Gıda Perakendecilik ve Turizm Grubu Başkanlığı’na atanmıştır. 2006-2008 yılları arasında Koç Holding A.Ş. Gıda ve Perakende Grubu Başkanlığı yapmıştır. 2009 yılından Nisan 2011 tarihine kadar Koç Holding A.Ş. Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı olarak görev yapmıştır. Kamil Ömer Bozer, 2012 yılından 2018 yılı Genel Kurullarına kadar Anadolu Efes Sanayii A.Ş., Anadolu Isuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., Adel Kalemcilik Ticaret ve Sanayi A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulunmuş, 2017 yılından itibaren Boyner Perakende A.Ş. ve Söktaş Tekstil A.Ş. şirketlerinde Bağımsız Yönetim Kurulu üyelikleri yapmaktadır. Bunun yanı sıra 2016 yılından 2018 yılı başına kadar Carrefoursa A.Ş. ve Teknosa Ticaret A.Ş.’de Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur.  

Kamil Ömer Bozer, 21 Mart 2018 tarihinden itibaren Tüpraş Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Sitemizde ve uygulamamızda çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.

[Siteyi ve uygulamayı kullanmanızı analiz etmek.] için çerez kullanımına izin veriyorsanız, lütfen "Kabul Ediyorum" seçeneğini tıklayınız.

xKabul Ediyorum